מצבות בצפון בשילוב אבן חלילה וגרניט שחורה

בחירת מצבות קבורה וכיתוב

כל אחד מעוניין להנציח את יקיריו שנפטרו באמצעות מצבה וכיתוב על מצבה. לכל אחד יש את זכות הבחירה באשר לשני אלה ויש המעוניינים לעשות זאת בדרך הדתית ההלכתית ולשם כך יוכלו להיעזר בחברה קדישא המקפידה על כיתוב מצבות על פי המותר בהלכה, וכל האחרים יכולים לעשות זאת בדרך הנראית להם.
בחירת כיתוב מצבות היא למעשה ההנצחה האחרונה של הנפטר במקום קבורתו. מקום שאליו תחזור המשפחה מידי שנה כדי לערוך לו אזכרה. בניגוד לעבר, כיום יש היצע גדול של סוגי מצבות וסוגי כיתוב שניתן לכתוב על המצבה.
חידוש מצבת שיש

מה האפשרויות?

בחירת מצבה תלוייה בשני דברים עיקריים בצורה שאתם מעוניינים לתת לה ובתקציב שלכם. כיום ישנן אפשרויות רבות לבחירת אבן למצבה לרבות אבן גרנית, אבן שיש, אבן לא מסותתת, אבן בגדלים ובצורות שונות, אבן לקבר זוגי וכדומה. לאחר שתבחרו את האבן הרצוייה לכם תוכלו לבחור את הכיתוב ואת המיקום של הכיתוב על המצבה.
מצבה מיוחדת זוגית מאבן גרניט שחורה

אפשרויות הכיתוב

הכיתוב המסורתי על גבי מצבות הוא זה: פ”נ (פה נקבר) בראש המצבה, מתחת שם הנפטר, שם משפחתו ושם הוריו, מתחת תאריכי הלידה והפטירה העבריים ומתחתם התאריך הלועזי. מסורת זו אינה מחייבת אבל רבים הולכים בדרך זו ומוסיפים דברים נוספים לרבות: שם או כינוי מיוחד שדבק באדם בעודו בחייו פסוקים מן המקורות או מחז”ל פסוקי שירה מודרניים משפטי חכמה המתארים את הנפטר כפי שהיה בחייו השתייכותו של הנפטר לדור מסויים תיאור פעליו של האדם וכדומה ויש המוסיפים את שם הנפטר בגב המצבה כדי שניתן יהיה לאתר אותה בקלות בבוא יום האזכרה.
בחירת כיתוב מצבות ואותיות בנוסף לטקסט הכתוב יש לבחור גם את צורת הכיתוב ואת הפונט. מכיוון שגם עבודת הכיתוב נעשית כיום בעזרת מחשב ניתן לבחור כל פונט שרוצים כמעט ובכל גודל. ניתן לחלק את הפונטים לכמה סוגים כאשר את שם הנפטר רושמים בפונט אחד ואת יתר הכיתוב בפונט אחר וכדומה.
צורת הכיתוב חשובה גם היא ויש כמה אפשרויות: כיתוב מצבות מושקע באבן עם צבע שחור, כיתוב על גבי האבן, כיתוב בעזרת אותיות בולטות ממתכת או אחרות, או אותיות מודבקות. חשוב לדעת כי הכיתוב האיכותי ביותר והעמיד ביותר הוא כיתוב מושקע באבן שנשאר לעד.
נוסח מצבה בכיתוב שחור על מצבת שיש גרניט

תוספות לכיתוב

כיתוב מצבות יכול להכיל עוד אלמנטים על גבי המצבה לרבות ציור או סמל מסויים המוטבע על גבי המצבה, ציור פניו של הנפטר (נהוג בעיקר בקרב עולי רוסיה) וכדומה. יש המוסיפים למצבה גם תא קטן ומוגן להדלקת נר זכרון בצידה הקדמי או האחורי של המצבה. כאשר נפטר בן משפחה קרוב האבל הוא גדול, אבל יש לדאוג לכל הדברים הללו בצורה שקולה ורצינית כדי להנציח את הנפטר בדרך המתאימה לו ולכם ביותר.

 

מצבה זוגית מחוברת עם גב מוגבה וכיתוב שחור בולט

הצוות של שגב מצבות משתתף בצערכם ופה עבורכם לכל שאלה והתייעצות בהליכי קבורה ובחירת המצבה הראויה ליקירכם.

אנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ חינם לבירורים עבור סוגי המצבות והכיתוב עליהן וליווי בבחירת המצבה.

למידע נוסף אל תהססו להתקשר אלינו 03-9691150